Re-Member (Former Members)

Back to search

Sir Francis Murphy

Francis Murphy

Born
1809 (Cork)
Died
30 March 1891 (South Yarra)
Parents
Francis Down and Mary, nee Morris
Marriage
1840, Agnes Cruikshank Reid; 4s. 6d.
Occupation
Pastoralist
Religion
Church of England
Education
Studied medicine at Trinity College Dublin
 
Member of the Royal College of Surgeons London 1835
Career
Emigrated Sydney 1836; appointed colonial surgeon 1837; abandoned profession for farming Company Argyll; president magistrates bench, Goulburn; to Port Phillip 1847; purchased Tarawingi station near Beechworth which he sold 1852; with James Henty and others, held several properties in 1860s. Chairman Central Boad Board 1853-1856; director National Bank 1863-1873. KB 1860.;
House
Electorate
Start
End
MLC
Murray
1st Nov 1851
 
1st Mar 1853
Resigned
MLC
Murray
1st Aug 1853
 
1st Mar 1856
 
MLA
Murray Boroughs
1st Nov 1856
 
1st Dec 1865
 
MLA
Grenville
1st Feb 1866
 
1st Jan 1871
 
MLC
Eastern
1st Dec 1872
 
1st Nov 1876
Resigned

*The Start date for Members elected after 1900 is the date they were elected. The start date for pre-1900 Members is the date they were sworn in.

Other seats contested
Grenville 1871, Speaker 1856-1871
Appointments
Chairman committees 1851-1853. Royal commission Burke and Wills 1861, intercolonial legislation 1870, Federal union 1870
References
Australian Dictionary of Biography, 5
Initial Data Source
Thomson, K & Serle, G, 'A Biographical Register of the Victorian Legislature 1851-1900', ANU Press, 1972
Last Update
Array (last date the record was checked and updated)