Re-Member (Former Members)

Back to search

Henry Miller

Henry Miller

Born
31 December 1809 (Londonderry)
Died
07 February 1888 (Kew)
Parents
Captain Henry, army officer, and Jane, nee Morpeth
Marriage
c1833 Van Diemen's Land, Eliza Mattinson; 5s. 3d.
Occupation
Financier
Religion
Church of England
Education
Private school Glasgow
Career
Emigrated NSW where his father was posted in 1833, and after transfer to Van Diemen's Land was employed in government audit off.; arrived Port Phillip Dec 1839; settled Richmond; acquired many pastoral holdings and made successful property speculations in Melbourne; a founder Bank of Vic. 1852, and its first and lifetime chairman; initiated insurance and building societies; nicknamed 'Money Miller'.;First mayor Richmond
House
Electorate
Start
End
MLC
South Bourke, Evelyn and Mornington
1st Nov 1851
 
1st Mar 1856
 
MLC
Central
1st Nov 1856
 
1st Apr 1858
 
MLC
Western
1st May 1858
 
1st Aug 1866
 

*The Start date for Members elected after 1900 is the date they were elected. The start date for pre-1900 Members is the date they were sworn in.

Other seats contested
W. Province 1866
Appointments
Commissioner Trade & Customs 10 Mar 1858-27 Oct 1859
 
Vice-president Board Land & Works and commissioner Railways & Roads 18 July 1866-16 Jan 1867
References
Australian Dictionary of Biography, 5
Initial Data Source
Thomson, K & Serle, G, 'A Biographical Register of the Victorian Legislature 1851-1900', ANU Press, 1972
Last Update
Array (last date the record was checked and updated)