Re-Member (Former Members)

Back to search

Edward ('Ted') Norman Baillieu

Edward ('Ted') Norman Baillieu

Born
31 July 1953 (Melbourne, Victoria)
Marriage
Married, 3 children.
Occupation
Architect
Education
Melbourne Grammar School HSC 1970. BArch 1976 (The University of Melbourne). Registered as an architect in Victoria 1979. Certificate of Business Studies (Real Estate) 1986 (RMIT).
Career
Memberships: Royal Australian Institute of Architects; Victorian Board of Management, Association of Consulting Architects 1985-1999; Melbourne Rugby Club; Joint Founder, Pier to Perignon Swim; Director, Australian Children's Television Foundation 1997-99; Board Member to 2006, Melbourne International Comedy Festival; Joint Convenor-WAGS (We Are Geelong Supporters), Geelong Football Club; Patrons' Council, Epilepsy Foundation of Victoria; Melbourne Cricket Club; Melbourne Savage Club; Royal Melbourne Golf Club; Sorrento Golf Club; Melbourne University Graduate Union; Portsea Surf Lifesaving Club; 500 Club; Friends of the Zoo; Past Pres., Friends of Auburn Tower; Brighton Icebergers; Melbourne Victory Club; Rotary Club of Glenferrie; Spartans; RSL Camberwell. Patron: Hawthorn Community Chest, Melbourne Rebels, Mental Health Foundation, Relay for Life. Melbourne Rebels, Heart Foundation, Victorian Olympic Cttee, Victorian Commonwealth Games Association, Club Melbourne Ambassador Program, Honorary Co-Chairman, The Press Cup. Interests: Golf, basketball, swimming.;
Party
Liberal Party
Party Note
Member since 1981, Carlton and Hawthorn West Branches. Party/Branch Development Cttee 1984-1992 (Chairman 1989-1991). Federal Development Cttee 1990-91. Melbourne State & Federal Electorate Chairman (1987 Campaign Director) 1984-1992. State Strategy Cttee 1985-87. State Council Agenda Cttee 1985-1992 (Chairman 1987-1992). Policy Assembly incl. Treasury/Finance and Employment & Industrial Relations Cttees. Administrative Cttee 1987-1997. Referenda Cttee 1988. Vice Pres., Victorian Division 1988-1992. Federal Council 1989-1996. Chairman, State Redistribution Cttee, 1990. Chairman, Vic. Federal Boundaries Cttee 1994. Federal Executive 1992-96, incl. Election Strategy 1994-96. State Pres., Victorian Division, incl. State Finance Cttee and Policy Assembly Chairman 1992-97.
House
Electorate
Start
End
MLA
Hawthorn
18th Sep 1999
 
29th Nov 2014
 

*The Start date for Members elected after 1900 is the date they were elected. The start date for pre-1900 Members is the date they were sworn in.

Inaugural Speech
9 November 1999, Liberal, Assembly, Hawthorn
Appointments
Shadow Minister for Tertiary Education and Training 1999-2001. Shadow Minister for Gaming July 2000-August 2002. Shadow Minister for Planning September 2001-May 2006. Leader of the Opposition May 2006-December 2010. Leader of the Liberal Party since May 2006. Shadow Minister for the Arts December 2006-December 2010. Leader of the Victorian Liberal Nationals Coalition February 2008-6 March 2012. Premier 2 December 2010-6 March 2012. Minister for the Arts December 2010-6 March 2012. Committee Service: Outer Suburban/Interface Services and Development Cttee 2003-06
References
Victorian Parliamentary Handbook. Personal information.
Initial Data Source
Victorian Parliamentary Handbook, 54th Parliament
Last Update
Array (last date the record was checked and updated)