Re-Member (Former Members)

Back to search

John Keys

John Keys

Born
1838 (County Tyrone)
Died
28 July 1904 (Keysborough)
Parents
George and Margaret
Marriage
(1) 1860 Melbourne, Mary Graham; 2s. 1d.; (2) 1868 Frankston, Selina Crawford McMahon; 1s. 2d.
Occupation
Local government officer
Religion
Methodist
Career
Arrived Melbourne Oct 1841 and lived first at Preston where his father had a dairy farm; worked briefly in a grocery business, on a farm, then as an accountant; secretary Dandenong district road board 1858-1873; then secretary and engineer shires of Dandenong and Moorabbin. President Carrum Irrigation Trust. His family founded the township of Keysborough and were prominent Methodists.;
House
Electorate
Start
End
MLA
South Bourke
1st May 1880
 
1st Mar 1889
 
MLA
Dandenong and Berwick
1st Apr 1889
 
1st Sep 1894
 
MLA
Dandenong and Berwick
1st Oct 1897
 
1st Oct 1900
 

*The Start date for Members elected after 1900 is the date they were elected. The start date for pre-1900 Members is the date they were sworn in.

Other seats contested
Mornington 1872, S. Bourke 1877, Dandenong and Berwick 1894, 1900
References
Sheehy, T., 'A Shire Preceded Three Cities, Moorabbin, Sandringham, Mordialloc', Cheltenham, 1965; Keys, S., Some early history of the Keys family [typescript]; Argus, 29 July 1904
Initial Data Source
Thomson, K & Serle, G, 'A Biographical Register of the Victorian Legislature 1851-1900', ANU Press, 1972
Last Update
Array (last date the record was checked and updated)