Re-Member (Former Members)

Back to search

Sir Isaac Alfred Isaacs

Isaac Alfred Isaacs

Born
06 August 1855 (Melbourne, Victoria)
Died
11 February 1948 (South Yarra)
Parents
Alfred and Rebecca, nee Abrahams
Marriage
1888, Deborah Jacobs; 2d.
Occupation
Barrister
Religion
Jewish
Education
Yackandandah where he lived from 1858, first at a small private school, then at the State school when it opened
 
At Beechworth from 1867 at the common school and grammar school
 
Matriculated 1874
 
Part-time student Melbourne University from 1876
Career
To Melbourne; clerk Crown Law Department 1875-1881 qualified pupil teacher 1870, taught at local schools 1870-1875, LL.B. and called to Bar 1880; LL.M. 1883; QC 1899; High Court justice 1906-1930; chief justice 1930; privy councillor 1921; KCMG 1928; governor-general, 1931-1936; GCMG 1932; GCB 1937. Member Federal conventions 1897-1898.;
House
Electorate
Start
End
MLA
Bogong
1st May 1892
 
1st May 1893
Resigned
MLA
Bogong
1st Jun 1893
 
1st May 1901
Resigned

*The Start date for Members elected after 1900 is the date they were elected. The start date for pre-1900 Members is the date they were sworn in.

Non-Victorian Parliamentary Service
MHR 1901-1906
Appointments
Solicitor-general 23 Jan 1893-25 May 1893
 
Attorney-general 27 Sept 1894-5 Dec 1899, 19 Nov 1900-4 June 1901. Royal commission constitutional reform 1894
References
Cowen, Z., 'Isaac Isaacs', Melbourne, 1967; Gordon, M., 'Sir Isaac Isaacs', London, 1963; Argus, 12 Feb 1948
Initial Data Source
Thomson, K & Serle, G, 'A Biographical Register of the Victorian Legislature 1851-1900', ANU Press, 1972
Last Update
Array (last date the record was checked and updated)