Re-Member (Former Members)

Back to search

Thomas Embling

Thomas Embling

Born
26 August 1814 (Oxford)
Died
17 January 1893 (Hawthorn)
Parents
John, breechesmaker, and Sarah, nee Edwards
Marriage
1 Aug 1839, Jane Webb Chinnock; 3s. 4d.
Occupation
Medical practitioner
Religion
Congregationalist
Education
Member of the Royal College of Surgeons England 1837, LSA London 1838
Career
Practised his profession at Brompton; emigrated South Australia1850; arrived Melbourne Feb 1851; went first to the Wimmera; appointed superintendent of Yarra Bend Lunatic Asylum 1852; practised privately in Fitzroy from 1853; active in a wide variety of causes.;
House
Electorate
Start
End
MLC
North Bourke
1st Sep 1855
 
1st Mar 1856
 
MLA
Collingwood
1st Nov 1856
 
1st Jul 1861
 
MLA
Collingwood
1st Feb 1866
 
1st Dec 1867
 

*The Start date for Members elected after 1900 is the date they were elected. The start date for pre-1900 Members is the date they were sworn in.

Other seats contested
Collingwood 1861, 1864, Castlemaine 1871, S. Province (Legislative Council) 1862
References
Australian Dictionary of Biography, 4
Initial Data Source
Thomson, K & Serle, G, 'A Biographical Register of the Victorian Legislature 1851-1900', ANU Press, 1972
Last Update
Array (last date the record was checked and updated)