Re-Member (Former Members)

Back to search

Frank Stanley Dobson

Frank Stanley Dobson

Born
20 April 1835 (Hobart Town, Tasmania)
Died
01 June 1895 (South Yarra)
Parents
John, solicitor, and Mary Ann, nee Atkinson
Marriage
(1) 1863 Hawthorn, Adelaide Whitehurst; 1s. 1d.; (2) 1871 St Kilda, Edith Mary Carter; no children; (3) 1879 Hobart, Henrietta Louisa Sharland
Occupation
Barrister
Religion
Church of England
Education
Hutchins' School, Hobart,and St John's College, Cambridge, graduated LL.B. 1860, BA 1861, LL. M. 1864
Career
Called to the Bar 1860; came to Vic. and admitted Tasmania and Vic. Bars 1861; practised in Melbourne; appointed law lecturer Melbourne University 1863 and certifying barrister to friendly societies. Trustee, Public Library and National Gallery 1873; fellow Linnean Society; president Field Naturalists' Club. Degree of LL.D, Camb. conferred on him 1870. QC 1887.;
House
Electorate
Start
End
MLC
Southern
1st Dec 1870
 
1st Nov 1882
 
MLC
South Eastern
1st Nov 1882
 
1st Jun 1895
 

*The Start date for Members elected after 1900 is the date they were elected. The start date for pre-1900 Members is the date they were sworn in.

Appointments
Solicitor-general 9 July 1881-8 Mar 1883
 
Chairman committees 1883-1895
 
Royal commission technological and industrial instruction from 1880
References
Australian Dictionary of Biography, 4
Initial Data Source
Thomson, K & Serle, G, 'A Biographical Register of the Victorian Legislature 1851-1900', ANU Press, 1972
Last Update
Array (last date the record was checked and updated)