Re-Member (Former Members)

Back to search

George Selth Coppin

George Selth Coppin

Born
08 April 1819 (Steyning, Sussex)
Died
14 March 1906 (Richmond)
Parents
George Selth and Elizabeth Jane, nee Jackson
Marriage
(1) 1855, Mrs Harriet Hilsden, nee Bray; 3d.; (2) 1861 Melbourne, Lucy Hilsden; 2s. 5d.
Occupation
Actor
Education
Village schools and began acting at early age
Career
Arrived Sydney 1843; acted there and in Van Diemen's Land, South Australia, NZ and Vic.; formed various theatre companies and brought out celebrated actors from England; mixed these interests with hotel-keeping, mining, racing and investment and was several times insolvent. Established Vic. Humane Society and St John Ambulance in Melbourne Originated Old Colonists' Association. Leading freemason.;
House
Electorate
Start
End
MLC
South Western
1st Oct 1858
 
1st Feb 1863
Resigned
MLA
East Melbourne
1st May 1874
 
1st Apr 1877
 
MLA
East Melbourne
1st Feb 1883
 
1st Mar 1889
 
MLC
Melbourne
1st Aug 1889
 
1st Aug 1895
 

*The Start date for Members elected after 1900 is the date they were elected. The start date for pre-1900 Members is the date they were sworn in.

Other seats contested
Richmond 1866. E. Melbourne 1877, Feb 1880, 1889, Collingwood July 1880, Melbourne Province 1882
Appointments
Royal commission extension Melbourne westward 1887
References
Australian Dictionary of Biography, 3
Initial Data Source
Thomson, K & Serle, G, 'A Biographical Register of the Victorian Legislature 1851-1900', ANU Press, 1972
Last Update
Array (last date the record was checked and updated)