Re-Member (Former Members)

Back to search

Hon George Ward Cole

George Ward Cole

Born
15 November 1793 (Durham)
Died
26 April 1879 (Brighton)
Parents
John and Eliza, nee James
Marriage
(1) Mrs Eliza Cantey, nee Brietyche; 1s.; (2) 1842 Melbourne, Thomas Anne McCrae; 3s. 3d.
Occupation
Merchant
Religion
Church of England
Career
Entered Royal Navy 1807; promoted lieutenant. 1814, retired on half pay 1817; some years in the merchant marine, spent a brief time in Sydney; arrived Port Phillip 4 July 1840; merchant and shipping agent; built Cole's wharf and operated a paddle-steamer service. Director several companies; pastoral interests.;
House
Electorate
Start
End
MLC
Gippsland
1st Aug 1853
(b/e)
1st May 1855
 
MLC
Central
1st Oct 1859
 
1st Apr 1879
 

*The Start date for Members elected after 1900 is the date they were elected. The start date for pre-1900 Members is the date they were sworn in.

References
Australian Dictionary of Biography, 1.
Initial Data Source
Thomson, K & Serle, G, 'A Biographical Register of the Victorian Legislature 1851-1900', ANU Press, 1972
Last Update
Array (last date the record was checked and updated)