Re-Member (Former Members)

Back to search

Sir Robert Wallace Best

Robert Wallace Best

Born
18 June 1856 (Collingwood, Victoria)
Died
27 March 1946 (Hawthorn)
Parents
Robert, customs officer, and Jane Wallace
Marriage
(1) 1881 Collingwood, Jane Caroline Langridge; 3s. 2d.; (2) 1902, Maude Evelyn Crocker-Smith; 4d.
Occupation
Lawyer
Religion
Church of England
Education
Templeton's School, Fitzroy, matriculated 1875-1876, studied law at the University of Melbourne.
Career
Employed as clerk from age 13; admitted solicitor 1881 and commenced practice in Melbourne; partnered T. Fink (Fink & Best) 1886, the firm becoming successively Fink, Best & P. D. Phillips 1889, Fink, Best & Hall 1894, Fink, Best & Miller 1917-1932; president Vic. Cricket and Football Associations. KCMG 1908.;Fitzroy City Councillor 1883-1897, Mayor 1888-1889.
House
Electorate
Start
End
MLA
Fitzroy
1st Apr 1889
 
1st May 1901
Resigned.

*The Start date for Members elected after 1900 is the date they were elected. The start date for pre-1900 Members is the date they were sworn in.

Non-Victorian Parliamentary Service
Senator (Vic) 1901-1910; MHR Kooyong 1910-1922
Appointments
President Board land & Works, commissioner Crown Lands & Survey and commissioner Trade & Customs 27 Sept 1894-5 Dec 1899
 
Royal commission constitutional reform (chairman) 1894. Commonwealth: first Deputy President, Vice-President of Executive Council 1907-08, Minister for Trade and Customs 1909-10, Leader of the Government in the Senate 1907-08, Standing Orders Committee 1901-09.
References
Smith, J. (ed.), 'Cyclopedia of Victoria', 3 vols, Melbourne, 1903-05, 1; Who's Who in Australia, 1906-1944; Table Talk, 20 Oct 1894, 28 Feb 1901; Age, Argus, 28 Mar 1946; The Biographical Dictionary of the Australian Senate, Vol. 1.
Initial Data Source
Thomson, K & Serle, G, 'A Biographical Register of the Victorian Legislature 1851-1900', ANU Press, 1972
Last Update
Array (last date the record was checked and updated)