Re-Member (Former Members)

Back to search

Hon James Balfour

James Balfour

Born
10 May 1830 (Edinburgh)
Died
24 August 1913 (Kew)
Parents
John and Robina, nee Gordon
Marriage
1859 Hawthorn, Frances Charlotte Henty; 6s. 5d.
Occupation
Merchant
Religion
Presbyterian
Education
Edinburgh Academy
 
Business experience Edinburgh and London
Career
Arrived Melbourne 1852; partner in charge Geelong branch James Henty & Company 1854-1863; returned Melbourne and retired from firm 1878; established James Balfour & Company 1879; director banks and insurance companies. Prominent churchman, Sunday school teacher, youth worker and philanthropist.;
House
Electorate
Start
End
MLA
East Bourke
1st Feb 1866
 
1st Aug 1868
Resigned
MLC
Southern
1st Jun 1874
 
1st Nov 1882
 
MLC
South Eastern
1st Nov 1882
 
1st May 1904
 
MLC
East Yarra
1st Jun 1904
 
1st Aug 1913
 

*The Start date for Members elected after 1900 is the date they were elected. The start date for pre-1900 Members is the date they were sworn in.

Inaugural Speech
13 February 1866, Liberal, Assembly, East Bourke
Appointments
Minister without office 15 May 1890-5 Nov 1890, 5 Dec 1899-19 Nov 1900
 
Royal commission charitable institutions 1870, water supply 1884, banking laws 1887
References
Australian Dictionary of Biography, 3; Harper, A., 'The Honourable James Balfour, MLC', Melbourne, 1918.
Initial Data Source
Thomson, K & Serle, G, 'A Biographical Register of the Victorian Legislature 1851-1900', ANU Press, 1972
Last Update
Array (last date the record was checked and updated)