Re-Member (Former Members)

Back to search

Richard Baker

Richard Baker

Born
chr. 19 June 1830 (Isle of Wight)
Died
10 March 1915 (Caulfield. Buried in Brighton General Cemetery.)
Parents
Peter and Ruth, nee Tucker
Marriage
Caroline Saunders; 3s. 4d.
Occupation
Mining investor
Religion
Methodist
Education
Grammar School Shalfleet, Isle of Wight.
Career
Arrived Melbourne 1854 and took the first brick machine to Ballarat; engaged in mining, commercial and agric. pursuits. Executive Mine Owners' Association and promoter Ballarat Miners' Association. Lived Ballarat 1854-1887, later Richmond.;
House
Electorate
Start
End
MLA
Wimmera
1st Feb 1883
 
1st Mar 1889
 
MLA
Lowan
1st Apr 1889
 
1st Sep 1894
 

*The Start date for Members elected after 1900 is the date they were elected. The start date for pre-1900 Members is the date they were sworn in.

Other seats contested
W. Ballarat 1871, Castlemaine, Grenville 1874, Wimmera Feb and July 1880, Lowan 1894, Jolimont 1897
Appointments
Vice-president Board Land & Works 23 Jan 1893-27 Sept 1894
 
Commissioner Trade & Customs and minister Public Instruction 26 Sept 1893-27 Sept 1894
References
Lumsden, D. F. (ed.), 'Victorian Parliamentary Companion', Melbourne, 1889; Sutherland, A. et al, 'Victoria and its Metropolis', 2 vols, Melbourne, 1888; Argus, 13 Mar 1915
Initial Data Source
Thomson, K & Serle, G, 'A Biographical Register of the Victorian Legislature 1851-1900', ANU Press, 1972
Last Update
Array (last date the record was checked and updated)