Re-Member (Former Members)

Back to search

John Thomas Wilton

John Thomas Wilton

Born
31 January 1925 (Penguin, Tasmania)
Died
13 October 2002 (Kyneton)
Marriage
(1) Elsie, 1s. 1d. (2) Dec 1976 Marjorie Colebrook
Occupation
Engine driver and carrier
Career
Australian Imperial Force 1942-1947, SW Pacific, Japan; lived Niddrie from 1949; engine driver, first class, 1949-1956, Federated Engine Drivers' and Firemen's Association shop steward Newport Powerhouse; self-employed carrier 1956-1962; member Niddrie High School, Broadmeadows, Glenroy and Fawkner Technical College Councils, Niddrie State School committee, Airport West Progress Association; trustee Broadmeadows Hospital, Fawkner-Campbellfield Community Health Centre; founding member Victorian Vocational and Rehabilitation Centre 1971, chairman for 24 years; delegate to Constitutional Conventions. OAM June 1987.;Keilor shire councillor 1958-1960
Party
Australian Labor Party
Party Note
Joined 1952, secretary Niddrie-Airport West branch 1955-1965 and president, president Broadmeadows state electorate committee 1961-1962, campaign director to R. T. Pollard MHR 1961, whip 1967-1976
House
Electorate
Start
End
MLA
Broadmeadows
4th Aug 1962
(b/e)
1st Mar 1985
Retired

*The Start date for Members elected after 1900 is the date they were elected. The start date for pre-1900 Members is the date they were sworn in.

Inaugural Speech
5 September 1962, ALP, Assembly, Broadmeadows
Appointments
Public works committee 1964-1973. Ansett Transport Industries committee 1972. Company Takeovers committee 1972-1979. Statute Law Revision committee 1973-1982. Privileges and Standing Orders committees 1982-1985. Deputy Speaker and Chairman of Committees 1982-1985.
Condolence speeches - Legislative Assembly
Click to view
References
Victorian Parliamentary Handbook; Eric White Associates Ltd, 'Victorian State Parliamentary and Civic Guide', Melbourne, 1960-74; Fact 5 July 1962, 20 Feb 1964, 19 May 1967; Sunday Press 25 Mar 1979
Initial Data Source
Browne, G, 'Biographical Register of the Victorian Parliament 1900-84', 1985
Last Update
Array (last date the record was checked and updated)