Re-Member (Former Members)

Back to search

Oswald Robinson Snowball

Oswald Robinson Snowball

Born
18 July 1859 (Durham)
Died
16 March 1928 (East Melbourne Brighton cemetery)
Parents
Joseph Robinson, miller and manufacturer, and Sarah Fitzgerald
Marriage
1888 Ellen Grace Anketell; 3s. 1d.
Occupation
Solicitor
Religion
Presbyterian
Education
Carlton College, Melbourne University
Career
Arrived Aust 1868; three years on the land; qualified solicitor, admitted to practice 1883, partner Briggs & Snowball to 1895, then Snowball & Kaufmann; grandmaster Orange Lodge 23 years; president Brighton Technical School Cl.;
Party
Liberal
 
Nationalist
Party Note
Not endorsed 1924 after voting against redistribution bill, rejoined Nats
House
Electorate
Start
End
MLA
Brighton
1st Oct 1909
(b/e)
1st Mar 1928
 

*The Start date for Members elected after 1900 is the date they were elected. The start date for pre-1900 Members is the date they were sworn in.

Inaugural Speech
6 July 1910, Liberal, Assembly, Brighton
Appointments
Speaker July 1927-Mar 1928. Consolidation of Laws committee 1914-1915. Royal commission Fruit, Vegetables and Jam 1915, Fisheries 1918-1919, Outer Ports 1923-1928 (chairman).
References
Who's Who in Australia 1927; Victoria, 'Parliamentary Debates' 4 July 1928, 40-5; Melbourne Punch 28 July 1927; Argus 17 Mar 1928; Bate, W., 'A History of Brighton', Melbourne, 1962; Vines, M., 'Instability in Governments and Parties: Victoria in the 1920s', MA thesis, Melbourne University, 1975; Australian Dictionary of Biography 12.
Initial Data Source
Browne, G, 'Biographical Register of the Victorian Parliament 1900-84', 1985
Last Update
Array (last date the record was checked and updated)