Re-Member (Former Members)

Back to search

Edmund Edmonds Smith

Edmund Edmonds Smith "Parliament House." Weekly Times (Melbourne, Vic. : 1869 - 1954) 23 October 1897: 10.

Born
17 January 1847 (Rotherhithe, London)
Died
13 April 1914 (Cowes. St Kilda cemetery)
Parents
William Howard, shipowner, and Agnes Rosa Allen
Marriage
11 May 1892 Jemima Doling
Occupation
Shipping manager
Education
Melbourne Grammar School
Career
Arrived Aust. 1857; with family firm W. Howard Smith and Sons Pty Ltd, shipowners and coal merchants, became general manager 1887, retired 1904; owned Oxford Chambers, Bourke St and Empire Buildings, Flinders St; president Employers Union and Shipowners Association 1890; president Central Council of Employers Fed. 1904. Brother of Bruce Smith MHR Parkes 1901-1919.;
Party
Non-Labor
House
Electorate
Start
End
MLC
South Yarra
1st Jun 1901
 
1st Nov 1903
Resigned

*The Start date for Members elected after 1900 is the date they were elected. The start date for pre-1900 Members is the date they were sworn in.

Notes
Resigned to contest Senate seat.
Appointments
Royal commission Melbourne University 1902-1903
References
Who's Who in Australia 1906-1908; Argus 23 Nov 1903; Age 14 Apr 1914; Australian Dictionary of Biography, Vol. 11, p. 639
Initial Data Source
Browne, G, 'Biographical Register of the Victorian Parliament 1900-84', 1985
Last Update
Array (last date the record was checked and updated)