Re-Member (Former Members)

Back to search

Squire Horace Reid

Squire Horace Reid

Born
11 September 1887 (Port Melbourne, Victoria)
Died
29 July 1949 (Carnegie. Springvale crematorium)
Parents
John Robert, military officer, and Hannah Lory
Marriage
2 Sept 1908 Margaret Moore; 2s.
Occupation
Cigar maker
Religion
Church of Christ
Education
Annandale (New South Wales) and Albert Park State Schools
Career
Employed States Cigar Factory 1902-1927; cigar manufacturer, Carnegie; secretary Carnegie Ratepayers Association; president Victorian Football Association 1946-1947, Oakleigh Football Club; v-president Oakleigh District Cricket Association, Carnegie Amateur Cycling Club, Oakleigh Amateur Athletic Club; other local offices.;
Party
Australian Labor Party
Party Note
President Carnegie branch
House
Electorate
Start
End
MLA
Oakleigh
1st Apr 1927
 
1st Apr 1932
Defeated
MLA
Oakleigh
1st Oct 1937
 
1st Oct 1947
Defeated

*The Start date for Members elected after 1900 is the date they were elected. The start date for pre-1900 Members is the date they were sworn in.

Other seats contested
Oakleigh 1935
Appointments
Chairman of Cttes June 1943-Oct 1945, Dec 1946-Oct 1947
References
Who's Who in Australia 1938-1947; Victoria, 'Parliamentary Debates' 1 Aug 1949, 1006-8; Herald 14 Mar 1940; SNP 30 July 1949; Oakleigh and Caulfield Times 4 Aug 1949; Fiddian, M., 'The Pioneers: 100 Years of Association Football', Melbourne, 1977.
Initial Data Source
Browne, G, 'Biographical Register of the Victorian Parliament 1900-84', 1985
Last Update
Array (last date the record was checked and updated)