Re-Member (Former Members)

Back to search

Robert Chisholm Rankin

Robert Chisholm Rankin

Born
18 September 1896 (Malvern, Victoria)
Died
28 May 1955 (Toorak. Springvale crematorium)
Parents
William, bootmaker, b. India, and Elizabeth Chisholm
Marriage
c1918 Ethel Josephine Bennetts
Occupation
Farmer and grazier
Religion
Church of England
Career
Served 1st Australian Imperial Force, captain; farmer and grazier Harrow, later at Kalimna Park, Horsham; chairman Centralia Minerals, Northern Territory; manager Grampian Olive Plantations Ltd 1948-1950; RSL life member.;
Party
Country Party
Party Note
Country Party general secretary, Independent Country 1947; joined Liberals 1948, Liberal Country Party
House
Electorate
Start
End
MLC
Western
1st Jun 1940
 
1st Jun 1952
Defeated

*The Start date for Members elected after 1900 is the date they were elected. The start date for pre-1900 Members is the date they were sworn in.

Other seats contested
Wannon (fed.) 1937, Port Fairy and Glenelg (Legislative Assembly) 1940
Appointments
Chairman of Committees 1949-1952. Public Works committee 1943-1945.
References
Who's Who in Australia 1941-1950; Countryman 8 Oct 1937; Herald 14 May 1946; Age 30 May 1955
Initial Data Source
Browne, G, 'Biographical Register of the Victorian Parliament 1900-84', 1985
Last Update
Array (last date the record was checked and updated)