Re-Member (Former Members)

Back to search

Reginald Thomas Pollard

Reginald Thomas Pollard 'Mr Reginald Thomas Pollard - ALP representative for Lalor Vic in Federal House of Representatives. Minister for Commerce and Agriculture 1946-1949', 1948. National Archives of Australia, A1200, L10218.

Born
30 October 1894 (Castlemaine, Victoria)
Died
24 August 1981 (Gisborne. Woodend cemetery)
Parents
Thomas, railwayman and farmer, and Esther Ann Blenkiron
Marriage
18 May 1922 Elsie Bowman Hodges; 2s.
Occupation
Farmer
Religion
Presbyterian
Education
Woodend State School, West Melbourne Technical School (fitting and turning), Workingmen's College
Career
Worked on travelling chaffcutter and straw press, Werribee plains; fitter Melbourne engineering firm Ruston & Hornsby 1912-1915; Australian Imperial Force 1915-1919, 6th battalion, Egypt and France, 2nd lieutenant, wounded 1918 and invalided home; soldier settler, dairy farmer Woodend; Australian Natives Association member 1915; attended United Nations conference, San Francisco 1945.;
Party
Australian Labor Party
Party Note
Founder and president Woodend branch
House
Electorate
Start
End
MLA
Dalhousie
1st Jan 1924
(b/e)
1st Mar 1927
 
MLA
Bulla and Dalhousie
1st Apr 1927
 
1st Apr 1932
Defeated

*The Start date for Members elected after 1900 is the date they were elected. The start date for pre-1900 Members is the date they were sworn in.

Other seats contested
Gippsland (fed.) 1934, Castlemaine and Kyneton 1935
Non-Victorian Parliamentary Service
MHR Ballarat 1937-1949, Lalor 1949-1966
Appointments
Assistant Minister of Agriculture Dec 1929-May 1932, Minister for Commerce and Agriculture 1946-1949. Board Inquiry Bulk Handling of Wheat 1925. Railways standing committee 1927-1929.
References
Who's Who in Australia 1938-1965; Commonwealth Parliamentary Debates 25 Aug 1981, 681-6; Labor Call 12 June 1924; Age, Argus 1 Nov 1946; Sydney Morning Herald 6 July 1963, Labor Star July 1977; Regional News 1 Sept 1981; Murray, R., 'The Split: Australian Labor in the Fifties', Melbourne, 1972; Rydon, J., 'A Biographical Register of the Commonwealth Parliament 1901-72', Canberra, 1975; personal information
Initial Data Source
Browne, G, 'Biographical Register of the Victorian Parliament 1900-84', 1985
Last Update
Array (last date the record was checked and updated)