Re-Member (Former Members)

Back to search

Sidney James ('Jim') Plowman

Sidney James ('Jim') Plowman

Born
13 December 1934 (Melbourne, Victoria)
Died
03 May 2007
Parents
Sidney, medical practitioner and farmer, and Marjorie Fulton Salter
Marriage
19 Dec 1970 Prudence Sophie Manifold; 3d. 1s.
Occupation
Farmer and grazier
Religion
Church of England
Education
Mt Eliza State School, Geelong Grammar School
Career
Executive trainee Melbourne civil engineering firm five years; National Service 1955; employed Papua-New Guinea coffee plantation and timber milling three years; served Papua-New Guinea Volunteer Rifles 1957-1959; jackeroo Queensland and New South Wales; managed properties including Malcolm Fraser's Nareen; owned own property Benalla; moved to Glenburn 1964, fat lambs, wool, beef cattle; Aust. Admin Staff College Course AC 56; member Victorian Farmers and Graziers Association.;Yea shire councillor 1970-1973
Party
Liberal Party
Party Note
Joined Benalla Branch 1959
House
Electorate
Start
End
MLA
Evelyn
19th May 1973
 
2nd Apr 1982
Defeated
MLA
Evelyn
2nd Mar 1985
 
17th Sep 1999
Retired

*The Start date for Members elected after 1900 is the date they were elected. The start date for pre-1900 Members is the date they were sworn in.

Inaugural Speech
25 October 1973, Liberal, Assembly, Evelyn
Appointments
Speaker 1979-1982, 1996-99. Minister Assisting the Treasurer on State Owned Enterprises, Minister for Energy and Minerals 1992-96. Shadow Minister for Energy and Minerals 1990-92. Trustee Cos Bill committee 1973-1974. Public Servants Ethical Conduct committee 1974-1976. Conservation of Energy Resources committee 1976-1979. Printing, Library, Standing Orders and House committees 1979-1982.
Condolence speeches - Legislative Assembly
Click to view
Condolence speeches - Legislative Council
Click to view
References
Who's Who in Australia 1980; Victorian Parliamentary Handbook; Age 16 May and 30 June 1979; Diamond Valley News 22 May 1979; SNP 30 May 1979; Lilydale and Yarra Valley Express 27 May 1980; personal information.
Initial Data Source
Browne, G, 'Biographical Register of the Victorian Parliament 1900-84', 1985
Last Update
Array (last date the record was checked and updated)