Re-Member (Former Members)

Back to search

(Johan) Wilfred John Mibus

(Johan) Wilfred John Mibus

Born
14 September 1900 (Katyil near Dimboola, Victoria)
Died
18 April 1964 (Horsham. Horsham cemetery)
Parents
Carl August, pioneer farmer, and Mathilda Nuske
Marriage
26 Aug 1925, Adelaide, Dora Esther Louise Graebner; 1s. 1d.
Occupation
Farmer and grazier
Religion
Lutheran
Education
Studied for Lutheran ministry Concordia College, Adelaide, three years of medical course, Melbourne University, gave up studies due to severe asthma
Career
Farmer and grazier Green Lakes near Horsham 1925-1954, then moved to Horsham; founding secretary Horsham branch Wheat and Woolgrowers Association; member Horsham Agric Society; president Horsham Football Club 1960-1962; played pennant tennis; member Social Service committee of Vic. Lutheran church.;
Party
Country Party
 
Liberal and Country Party
Party Note
Councillor 1936-1945, resigned 1949 and joined Liberal Country Party
House
Electorate
Start
End
MLA
Lowan
1st Nov 1944
(b/e)
1st Oct 1945
 
MLA
Borung
1st Nov 1945
 
1st Apr 1955
 
MLA
Lowan
1st May 1955
 
1st Apr 1964
 

*The Start date for Members elected after 1900 is the date they were elected. The start date for pre-1900 Members is the date they were sworn in.

Appointments
Minister of Water Supply and of Mines 7 June 1955-18 Apr 1964. Chairman of Committees June 1950-Oct 1952. Public Works committee 1945-1947.
References
Who's Who in Australia 1947-1963; Victoria, 'Parliamentary Debates' 21 Apr 1964, 3793-801; Age 28 July 1955, 20 Apr 1964; Wimmera Mail Times 20 Apr 1964.
Initial Data Source
Browne, G, 'Biographical Register of the Victorian Parliament 1900-84', 1985
Last Update
Array (last date the record was checked and updated)