Re-Member (Former Members)

Back to search

Donald Mackinnon

Donald Mackinnon

Born
29 September 1859 (Marida Yallock near Boorcan, Victoria)
Died
25 April 1932 (Toorak. Fawkner crematorium)
Parents
David, pioneer grazier, and Jane Kinross, both b. Scotland
Marriage
19 Aug 1891 Hilda Eleanor Marie Bunny, sister of artist Rupert Bunny; 3s. 2d.
Occupation
Barrister and grazier
Education
Geelong Grammar School, Melbourne University and New College, Oxford, BA.
Career
Called to English Bar 1883; returned to Vic. and called to Bar 1884; assisted Higinbotham in consolidation of statutes; took over Marida Yallock on father's death 1889, also grazing interests in New South Wales, Queensland; chairman Equity Trustees Executors and Agency Company; Commonwealth Dir-General of Recruiting 1916-1918; Aust. Commissioner-General to USA 1923-1924; chairman State War Council 11 years; president Prahran Australian Natives Association 1903, Old Geelong Grammarians, Melbourne Club 1919; chairman Geelong Grammar School Council; founding president Prahran and District Scottish Society 1904; president Vic. Scottish Union 1931; member Royal Victorian Institute for the Blind committee; keen cricketer and president Victorian Cricket Association 1906-1932; president Prahran Football Club; chairman of trustees Scots Church. Son Ewen David Mackinnon MHR 1949-1951, 1953-1956, Grandfather of Donald James Mackinnon (q.v.).;
Party
Liberal
Party Note
Leader 1904-1907, president Aust. Liberal party 1927
House
Electorate
Start
End
MLA
Prahran
1st Nov 1900
 
1st Sep 1920
Defeated

*The Start date for Members elected after 1900 is the date they were elected. The start date for pre-1900 Members is the date they were sworn in.

Other seats contested
Prahran 1897, Indi (fed.) 1922, Henty (fed.) 1925
Appointments
Minister without Portfolio Feb 1907-Oct 1908, Attorney-General, Solicitor-General and Minister of Railways Dec 1913-Nov 1915, Assistant Minister of Lands June 1919-Nov 1920. Royal commission Melbourne University 1902-1904, Murray Waters 1909-1910 (chairman), Geelong Harbor Trust 1912 (chairman). Consolidation of Laws committee 1914-1915.
Publications
Contributed articles on legal topics to English periodicals
References
Who's Who in Australia 1906-1927; 'International Press Service Association Who's Who' 1929-35; Melbourne Punch 7 Feb 1907, 4 Jan 1919; Table Talk 4 Nov 1926; Argus, Herald 26 Apr 1932; Smith, J. (ed.), 'Cyclopedia of Victoria', 3 vols, Melbourne, 1903-05, 3; Henderson, A. (comp.), 'Early Pioneer Families of Victoria and Riverina...', Melbourne, 1936; Rollison, K., 'Groups and Attitudes in the Victorian Legislative Assembly 1900-09', PhD thesis, La Trobe University, 1972.
Initial Data Source
Browne, G, 'Biographical Register of the Victorian Parliament 1900-84', 1985
Last Update
Array (last date the record was checked and updated)