Re-Member (Former Members)

Back to search

William John McCann

William John McCann

Born
25 January 1879 (Kerang, Victoria)
Died
01 December 1961 (Kerang. Kerang cemetery)
Parents
David James, farmer, and Isabella McCurdy, both b. Ireland
Marriage
9 Jan 1926 Edith Emily Taylor
Occupation
Dairy farmer
Religion
Baptist
Career
Dairy farmer at Lake Charm; helped establish Northaven Home for Aged and retired there; director Kerang Butter Factory; Temperance supporter; JP; secretary Lake Charm Baptist Church.;Kerang shire councillor 1912-1957, president 1917-1918.
Party
Country Progressive Party
Party Note
Country party from 1930; organising secretary People's party to 1918; Victorian Farmers Union councillor 1922-1927, chief president 1924-1925; founding president Primary Producers Union 1926
House
Electorate
Start
End
MLC
North Western
1st Jun 1928
 
1st Oct 1931
Resigned

*The Start date for Members elected after 1900 is the date they were elected. The start date for pre-1900 Members is the date they were sworn in.

Notes
Resigned to contest federal seat of Wimmera.
Other seats contested
Gunbower(Legislative Assembly) 1920, 1924
References
Farmer's Advocate 11 May 1920, 6 June 1924; Kerang New Times 8 and 15 Dec 1961
Initial Data Source
Browne, G, 'Biographical Register of the Victorian Parliament 1900-84', 1985
Last Update
Array (last date the record was checked and updated)