Re-Member (Former Members)

Back to search

Samuel John Everett Loxton

Samuel John Everett Loxton

Born
29 March 1921 (Albert Park, Victoria)
Died
03 December 2011 (Gold Coast, Queensland)
Parents
Samuel Leslie, electrical contractor, and Annie
Marriage
(1) 5 Dec 1942 Gladys Hilda Ashton; (2) 6 June 1952 Caryl Bond; 2s. (3) Joan Gladstone Shiels
Occupation
Bank officer
Education
Wesley College
Career
Officer with E S & A Bank travel department; 2nd Australian Imperial Force 13th Armoured Division, corporal crew commander; all-round Aust. Test cricketer 1947-1951, played for and occasionally captained Vic. to 1958, Victorian Cricket Association delegate and selector 1957-1981, Aust. selector 1970-1981; played football with St Kilda; v-president Vic. School for Deaf Children; president Prahran Technical School Council 1972, Prahran College of Advanced Education Council; member Glen Loch Home for the Aged committee; chairman Deakin Co-operative Housing Society Ltd; OBE 1979; after parl. joined Ellis, Sallmann and Seward, property developers; retired to Queensland 1981; MCG trustee 1962-1982.;
Party
Liberal and Country Party
 
Liberal Party
Party Note
Joined Armadale branch 1950, government whip 1961-1979
House
Electorate
Start
End
MLA
Prahran
28th May 1955
 
4th May 1979
 

*The Start date for Members elected after 1900 is the date they were elected. The start date for pre-1900 Members is the date they were sworn in.

Inaugural Speech
15 June 1955, Liberal Country, Assembly, Prahran
Appointments
Library committee 1958-1961
References
Who's Who in Australia 1955-1977; Eric White Associates Ltd, 'Victorian State Parliamentary and Civic Guide', Melbourne, 1960-74; Southern Cross 6 Mar 1968; Herald 4 Sept 1970, 18 Nov 1980; Sunday Observer 12 Mar 1972; Age 15 Apr 1981
Initial Data Source
Browne, G, 'Biographical Register of the Victorian Parliament 1900-84', 1985
Last Update
Array (last date the record was checked and updated)