Re-Member (Former Members)

Back to search

John William Leckie

John William Leckie

Born
14 October 1872 (Alexandra, Victoria)
Died
25 September 1947 (Hawthorn. Springvale crematorium)
Parents
James, butcher, farmer and grazier, b. Scotland and Mary Reilly, b. Ireland
Marriage
(1) 7 Apr 1898 May Beatrix Johnston (dec. 1910); 3d.; (2) 4 Apr 1917 Hattie Martha Knight, broadcaster and writer; 1s.
Occupation
Farmer, storekeeper and manufacturer
Education
Scotch College, Melbourne University, two years of medical course
Career
Dug at Kalgoorlie c1895-1897; farmer and storekeeper Alexandra; moved to Melbourne 1912 and founded Leckie & Gray, lithographic printers and cannister manufacturers; treasurer Chamber of Manufactures; executive member Industries Protection League; member Vic. Apprenticeship Commission; Fitzroy and Fremantle (WA) footballer. Father of Roland John Leckie (q.v.). Father-in-law of Sir Robert Menzies (q.v.).;Alexandra shire councillor 1900-1911, president 1904-1905
Party
Liberal
 
Nationalist
Party Note
Before parl. active Liberal organiser. Senate deputy opposition leader 1943-1947
House
Electorate
Start
End
MLA
Benambra
1st Dec 1913
(b/e)
1st Mar 1917
Resigned

*The Start date for Members elected after 1900 is the date they were elected. The start date for pre-1900 Members is the date they were sworn in.

Other seats contested
Mernda (fed.) 1906, Upper Goulburn 1921
Non-Victorian Parliamentary Service
MHR Indi 1917-1919, Senator 1934-1946
Appointments
Minister without Portfolio 1940. Minister for Aircraft Production 1941.
References
Melbourne Punch 5 Feb 1914; Argus 31 Oct 1917, 4 Aug 1934, 26 Sept 1947; Scotch Collegian Nov 1947
Initial Data Source
Browne, G, 'Biographical Register of the Victorian Parliament 1900-84', 1985
Last Update
Array (last date the record was checked and updated)