Re-Member (Former Members)

Back to search

Julian John Doyle

Julian John Doyle

Born
26 July 1935 (East Melbourne, Victoria)
Died
16 September 2007
Parents
Victor John, solicitor, and Phyllis Elizabeth Drake
Marriage
(1) 21 Sept 1964 Ann Marie Clementson; 2s. 2d.; (2) 22 Oct 1983 Kate Baillieu, 1d. (3) Sally Anne Roberts 1989
Occupation
Solicitor
Religion
Catholic
Education
Xavier College, Melbourne University, LLB, University of California
Career
Law clerk Arthur Robinson & Co., Melbourne, 1958-1962; legal officer BP Aust. 1963; legal articles 1964; solicitor with own practice at Toorak and Sunbury 1965-1971; before parl. founding member and twice president Junior Aust.-American Association, USA lecture tour 1963; trade commissioner, London, 1972-1973; commercial counsellor Aust. mission to EEC, Brussels, 1973-1975; senior trade commissioner, Nairobi, 1975-1976; Aust. delegate United Nations Commission for Trade and Development 1976; partner Ellison, Hewison & Whitehead, solicitors Melbourne 1976-1977; chairman Vic. Immigration Advisory Council 1977-1978; consultant Spencer Stuart & Associates, London, 1977-1979; secretary-general International Committee on Smoking Issues, Brussels, 1979-1980; director Vic. Promotion committee 1980-1981; general manager Vic. Economic Development Corporation 1981-1983; member Institute of Directors, London and Aust., Law Society of England, Aust. Law Council Trade Law committee; founding president Aust. Council for Europe; Aust. delegate OECD Technology Conference, Paris 1983; managing director Sirotech Ltd 1984-88. Partner and Head of International Dept of Goulden's Solicitors, London. Resident Partner in Brussels 1988-96. Legal Adviser to Minister of Justice, General Counsel to Central Bank of Eritrea 1998-99.;Prahran city councillor 1965-1969
Party
Liberal Party
Party Note
Joined 1958, president South Yarra branch three years
House
Electorate
Start
End
MLA
Gisborne
29th Apr 1967
 
4th Oct 1971
Resigned

*The Start date for Members elected after 1900 is the date they were elected. The start date for pre-1900 Members is the date they were sworn in.

Appointments
Library committee 1967-1971. Statute Law Revision committee 1970-1971.
Condolence speeches - Legislative Assembly
Click to view
References
Who's Who in Australia 1968-1983; 'Notable Australians', Melbourne, 1978; Herald 25 May 1968, 16 Dec 1970; Age 30 Sept 1971; Nation Review 8 Oct 1971; Blazey, P., 'Bolte: A Political Biography', Brisbane, 1972; personal information
Initial Data Source
Browne, G, 'Biographical Register of the Victorian Parliament 1900-84', 1985
Last Update
Array (last date the record was checked and updated)