Re-Member (Former Members)

Back to search

John Francis Deegan

John Francis Deegan "Parliament House." Weekly Times (Melbourne, Vic. : 1869 - 1954) 23 October 1897: 10.

Born
02 December 1845 (Dublin)
Died
29 January 1906 (Melbourne Boroondara cemetery)
Parents
Patrick, merchant, and Jane Reid
Marriage
22 Nov 1869 Ellen Leeson; 3s. 3d.
Occupation
Wine merchant
Religion
Catholic
Career
Arrived Vic. in the Una 1853; with father's business at Clunes; bought land at Creswick; to Melbourne 1873, joined McGee and Co., wine and spirit merchants, became a partner in the firm; quit McGee and Company c1893 and spent a year in England; returned to become manager of Shepherd and Co., wine merchants, until 1899; president Licensed Victuallers Association 1901; founding member Melbourne Beefsteak Club; a founder and honorary secretary Melbourne Shakespeare Society; delivered lectures on the liquor trade in Vic. and New Zealand during 1902; contributor to Argus and drama critic for Australasian. Uncle of T. R. Ashworth (q.v.).;
Party
Liberal Party
House
Electorate
Start
End
MLA
East Melbourne
1st Jul 1901
(b/e)
1st Sep 1902
 

*The Start date for Members elected after 1900 is the date they were elected. The start date for pre-1900 Members is the date they were sworn in.

Notes
Did not return from New Zealand in time to re-nominate.
Publications
Author of Chronicles of the Melbourne Beefsteak Club 1890, The Liquor Traffic, Prohibition, Fallacies and Failures 1903
References
Argus 30 Jan 1906; Aust. Brewers Journal 20 Feb 1906; Aust. Vigneron 28 Feb 1906
Initial Data Source
Browne, G, 'Biographical Register of the Victorian Parliament 1900-84', 1985
Last Update
Array (last date the record was checked and updated)