Coates, Leslie Robert

Born 9 June 1898 (Brighton, Victoria)
Died 20 February 1976. (Moorabbin. Cheltenham new cemetery)
Parents: Robert Brooke, market gardener, and Jane Annie Boxshall
Marriage: c1924 Hilda Grace Hedberg; 1s. 1d.
Occupation: Cigar maker
Religion: Methodist
Education: Moorabbin State School

Career: Cigar maker States Tobacco Company; Trades Hall Council delegate; after parl. clerk Melbourne and Metropolitan Board of Works; member Australian Natives Association; life member and president Frankston-Glenhuntly Cricket Association 1934-1954; founding president McKinnon Bowls Club 1950-1953; member Moorabbin Technical School Council 1954-1976; president McKinnon High School Council 1954-1964; JP; chairman Nepean Co-operative Housing Society 1960-1976; member management board Kingston Centre 1963-1976, Hospital and Benevolent Wages Board 1969-1976; administered Moorabbin Meals on Wheels 1964-1976; founding and life member Moorabbin Cricket Club; helped initiate move of St Kilda Football Club to Moorabbin 1964; member St Kilda Football Club committee 1965-1970. Moorabbin city councillor 1947-1974, mayor 1949-1950, 1953-1954, 1961-1962, 1969-1970

Party: Australian Labor Party
Party Note: Left 1964 after losing Moorabbin preselection, rejoined 1972

House Electorate Start *   End *  
MLADandenong6 December 1952 27 May 1955 

Other seats contested: Dandenong 1950, Moorabbin 1955, 1958, 1961, Higinbotham (fed.) 1955
References: Who's Who in Australia 1955; Age 23 June 1964; Herald 28 Apr 1970; Moorabbin Standard News 25 Feb, 3 Mar 1976; personal information
Initial data source: Browne, G, 'Biographical Register of the Victorian Parliament 1900-84', 1985
Last update: 1985 (last date the record was checked and updated)

*The Start date for Members elected after 1900 is the date they were elected. The start date for pre-1900 Members is the date they were sworn in.