Gillett (Douglas), Mary Jane

Born 09 October 1958 (Sydney, New South Wales)
Marriage: Married, 3 children.
Occupation: Union Official
Education: St Mary's Secondary School 1970-74. Young HS 1974-76. BA (ANU) 1979.

Career: Clerk, Australian Taxation Office 1979-82. Associate to Mr N Taylor, Australian Industrial Relations Commission 1982-85. National Industrial Officer, Commonwealth Foremans' Assn. 1985-87. National Industrial Officer, National Union of Workers 1987-96. Interests: ballet, reading and swimming.

Party: Australian Labor Party
Party Note: Delegate, State and Federal Conference 1987-96. Member, Industrial Relations Policy Committee 1991.

House Electorate Start *   End *  
MLAWerribee30 March 199629 November 2002Seat abolished
MLATarneit30 November 200224 November 2006 

Inaugural speech

Appointments: Secretary of the Parliamentary Labor Party 1996-2002. Member of the Parliament House Completion Authority 1996-97. Committee Service: Scrutiny of Acts and Regulations Cttee 1996-2002 (Chair 1999-2002). LA Printing Cttee 1999-2002.


References: Victorian Parliamentary Handbook.
Initial data source: Victorian Parliamentary Handbook, 54th Parliament
Last update: December 2006 (last date the record was checked and updated)

*The Start date for Members elected after 1900 is the date they were elected. The start date for pre-1900 Members is the date they were sworn in.