Garbutt, Sherryl Maree

Born 05 May 1948 (Melbourne, Victoria)
Marriage: Divorced, 1 son, 1 daughter.
Occupation: Teacher
Education: Oak Park High School. BA 1968, Dip Ed 1969 (Melbourne), BEd 1979 (La Trobe). JP.

Career: Secondary School Teacher 1970-76. Electorate Officer to the Hon. Pauline Toner 1982-89. Interests: bushwalking, gardening and theatre.

Party: Australian Labor Party
Party Note: Various executive positions at local Montmorency Branch over many years. State Conference Delegate since 1986.

House Electorate Start *   End *  
MLAGreensborough15 April 1989(b/e)2 October 1992Seat abolished
MLABundoora3 October 1992 24 November 2006 

Inaugural speech

Appointments: Shadow Minister for Community Services 1992-96. Shadow Minister for Women's Affairs 1993-96. Shadow Minister for Environment, Conservation and Land Management 1996-99. Shadow Minister for Water Resources 1997-99. Shadow Minister for Environment and Conservation March-October 1999. Minister for Women's Affairs 1999-2002. Minister for Environment and Conservation 1999-2002. Minister for Community Services December 2002-06. Committee Service: Natural Resources and Environment Cttee 1991-92. Community Development Cttee 1992-96. Environment and Natural Resources Cttee 1996-99.


References: Victorian Parliamentary Handbook.
Initial data source: Victorian Parliamentary Handbook, 54th Parliament
Last update: December 2006 (last date the record was checked and updated)

*The Start date for Members elected after 1900 is the date they were elected. The start date for pre-1900 Members is the date they were sworn in.