Butler, Glyde Algernon Surtees

Born 12 September 1932
Died 18 September 2000.
Marriage: (1) 1954, (2) 14 Dec 1980 Vera Zonn nee Inachin
Occupation: Union and party official

Career: Carpenter, British Army 1950-1951, Royal Signals Regiment, served Korea, migrated to Aust 1956, one year at Pyramid Hill, moved to Melbourne; v-president Furnishing Trades Union 1964-1967, president 1968-1971, senior v-president 1966-1979, president Labor College 1965-1967, organiser Vic. ALP 1966-1967, assistant secretary and country organiser 1967-1969.

Party: Australian Labor Party
Party Note: Joined Preston branch 1959, founding secretary East Reservoir branch 1963, senior v-president Vic. Young Labor 1966, government whip Legislative Council 1982-

House Electorate Start *   End *  
MLCThomastown5 May 1979 14 July 1985Seat abolished.

Inaugural speech

Appointments: Printing committee 1979-1985. Public Accounts and Expenditure Review committee 1980-1982. Legislative Council Standing Orders committee 1982-1985.
Condolence speeches - Legislative Assembly
Condolence speeches - Legislative Council


References: Who's Who in Australia 1980-1983; Victorian Parliamentary Handbook; Fact 31 Mar 1967; Whittlesea Post 2 May 1979
Initial data source: Browne, G, 'Biographical Register of the Victorian Parliament 1900-84', 1985
Last update: 1985 (last date the record was checked and updated)

*The Start date for Members elected after 1900 is the date they were elected. The start date for pre-1900 Members is the date they were sworn in.