Elliott, Lorraine Clare

Born 09 July 1943 (Melbourne, Victoria)
Died 2 July 2014.
Parents: Harry James Golder and Ailsa Lorraine Trengove
Marriage: (1) John Dorman Elliott (diss.), 2s. 1d. (2) 8 November 1996, John Kiely
Occupation: Teacher
Education: Ashburton Primary School. Camberwell CEGGS (Matriculation 1960). BA, Dip Ed (Melbourne) 1964. BEd (Monash) 1984.

Career: Teacher, Blackburn High School 1965-67. Voluntary work: Honorary Probation Officer with the State Correction Service; combined with home duties 1967-83. English Literature Teacher, Donvale Living and Learning Centre 1983-86. Longstanding involvement and interest in Girl Guide Movement (now 'Guides Victoria'). Member: Billanook Educational Services, Billanook College Mooroolbark; The Smith Family Strategy Group; Lyceum Club. President, M.E.T.E.C, Kilsyth.

Party: Liberal Party
Party Note: Joined party 1972. President, Canterbury Branch 1981-90. State Council Delegate 1982-90. Federal Council Delegate 1986-90. Metropolitan Female Vice-President, (Victorian Division) 1986-91. Chairman, Strategy Committee 1987-91. Member, Mooroolbark Branch since 1993.

House Electorate Start *   End *  
MLAMooroolbark3 October 199229 November 2002

Inaugural speech

Appointments: Parliamentary Secretary, Arts 1996-99. Shadow Minister for Community Services and Shadow Minister for the Arts October 1999-November 2002. Community Development Committee 1992-96.


References: Victorian Parliamentary Handbook. Who's Who 2002.
Initial data source: Victorian Parliamentary Handbook, 54th Parliament
Last update: November 2002 (last date the record was checked and updated)

*The Start date for Members elected after 1900 is the date they were elected. The start date for pre-1900 Members is the date they were sworn in.