Barry, William Peter

Born 30 June 1899 (Northcote, Victoria)
Died 21 December 1972. (Fitzroy. Melbourne general cemetery)
Parents: William Peter, union organiser, and Susan Agatha Robinson
Marriage: 16 Aug 1926, Mary Moodie; 3s. 4d.
Occupation: Tobacco worker
Religion: Catholic
Education: St Brigid's School, North Fitzroy, St George's School, Carlton

Career: Tobacco worker; state and fed. secretary Tobacco Workers Union 1924-31; member Metropolitan Fire Brigades Board, State Fuel committee; Exhibition trustee; member Olympic Organising committee and International Olympic Committee delegate, Mexico City 1953; after parl. family ran delicatessen-milk bar St Kilda Rd, then licensed grocery, Rosanna. Melbourne and Metropolitan Board of Works commissioner. Melbourne city councillor 1938-1955

Party: Australian Labor Party
Party Note: President Carlton branch at 18, parl. secretary 1938-1955; left 1955 and became joint leader Anti-Communist Labor, later Democratic Labor Party; associated with John Wren. Wife was state executive member, secretary and president Women's Organising committee.

House Electorate Start *   End *  
MLACarltonJuly 1932(b/e)April 1955Defeated

Other seats contested: Fitzroy 1961, Greensborough 1967

Inaugural speech

Appointments: Minister of Transport Sept 1943, Minister of Health, of Housing and of Forests Nov 1945-Nov 1947, Minister of Health Dec 1952-Mar 1955.


References: Who's Who in Australia 1941-1971, Victoria, 'Parliamentary Debates' 6 Mar 1973, 3744-6, Age 12 Feb 1953, 22 Dec 1972; Herald 5 May 1955, 21 Dec 1972; Murray, R., 'The Split: Australian Labor in the Fifties', Melbourne, 1972; White, K. B., 'John Cain and Victorian Labor 1917-57', Sydney, 1982.
Initial data source: Browne, G, 'Biographical Register of the Victorian Parliament 1900-84', 1985
Last update: 1985 (last date the record was checked and updated)

*The Start date for Members elected after 1900 is the date they were elected. The start date for pre-1900 Members is the date they were sworn in.