Barbour, Robert Thomson

Born c.1845 (Glasgow)
Died 29 November 1914. (Hawthorn. Boroondara cemetery)
Parents: John Humphrey, stonemason, and Sarah Thomson
Marriage: 4 Mar 1872 Agnes Crocket; 4s. 2d.
Occupation: Quantity surveyor
Religion: Congregationalist

Career: Arrived Vic. 1856; clerk Vic. Public Works Department; well-known quantity surveyor; member Melbourne Tramways Trust; JP; noted for mathematical skills; advocate of metric system; lectured on literature and travel; Rechabite; Oddfellow; Freemason. Hawthorn city councillor 1891-1914, mayor 1894-1895, 1913-1914

Party: Liberal; Ministerialist

House Electorate Start *   End *  
MLAHawthornNovember 1900 September 1902Defeated

Other seats contested: Hawthorn 1892, 1894, 1897, Kooyong (fed.) 1903, 1906
References: Age 30 Nov 1914; Hawthorn, Kew and Camberwell Citizen 4 Dec 1914; Royal Victorian Institute of Architects Journal Nov 1914; Sutherland, A. et al, 'Victoria and its Metropolis', 2 vols, Melbourne, 1888
Initial data source: Browne, G, 'Biographical Register of the Victorian Parliament 1900-84', 1985
Last update: 1985 (last date the record was checked and updated)

*The Start date for Members elected after 1900 is the date they were elected. The start date for pre-1900 Members is the date they were sworn in.