Argyle, Sir Stanley Seymour

Born 4 December 1867 (Kyneton, Victoria)
Died 23 November 1940. (Toorak)
Parents: Edward, grazier, b. England, and Mary Clark
Marriage: 24 Jan 1895 Violet Ellen Jessie Lewis; 2s. 2d.
Occupation: Medical practitioner
Religion: Church of England
Education: Kyneton Collegiate School, Hawthorn Grammar School, Brighton Grammar School and Melbourne University, MB 1890, ChB 1891; gained Member of the Royal College of Surgeons, Licentiate of the Royal College of Physicians diploma in England, studied bacteriology King's College, London.

Career: Returned home from London 1893 due to financial difficulties and set up general practice at Kew, later Collins St specialist; radiologist Alfred Hospital 1908, director of radiology 1924-1929; consultant radiologist Australian Imperial Force WW1, Egypt, France and England, lieutenant-colonel; founder and director 1898-1920 of Willsmere Certificated Milk Company; owned citrus orchard near Mystic Park; president Vic. branch British Medical Association 1925, council member from 1918; KBE 1930; visited USA 1927 to investigate hospital Methods. Brother of Reginald Ivon Argyle (q.v.). Kew city councillor 1898-1909, mayor 1902-1904

Party: Nationalist; U.A.P. - Country Coalition
Party Note: Not endorsed 1920, United Australia Party, Nationalist-UAP leader 1930-1940, opposition leader 1930-1932, 1935-1940

House Electorate Start *   End *  
MLAToorakOctober 1920 November 1940 

Appointments: Chief Secretary and Minister of Public Health Sept 1923-July 1924, Nov 1924-May 1927, Nov 1928-Dec 1929, Premier, Treasurer and Minister of Public Health 19 May 1932-2 Apr 1935
References: Australian Dictionary of Biography, 7; personal information.
Initial data source: Browne, G, 'Biographical Register of the Victorian Parliament 1900-84', 1985
Last update: 1985 (last date the record was checked and updated)

*The Start date for Members elected after 1900 is the date they were elected. The start date for pre-1900 Members is the date they were sworn in.