Evans, George Samuel

Born 03 June 1802 (London)
Died 23 September 1868. (Wellington, New Zealand)
Parents: George
Marriage: (1) Jessie - ; (2) Harriett Strother; no children
Occupation: Barrister and journalist
Religion: Congregationalist
Education: Merchant Taylors' School and University Glasgow; MA 1827, LL.D. 1830

Career: Ordained Congregationalist minister c1827; headmaster Mill Hill School 1828; called to Bar, Lincoln's Inn 1837; emigrated with NZ Company colonists 1840; returned London 1844, and NZ 1852; transferred to Vic. 1853; called to Bar in Mar but engaged in journalism; editor Herald 1855-1858; settled Wellington, NZ 1866.

House Electorate Start *   End *  
MLARichmondNovember 1856 August 1859 
MLAAvocaOctober 1859 July 1861 
MLAMaryboroughOctober 1861(b/e)August 1864 

Other seats contested: Richmond, S. Grant 1859, Richmond 1861, Maryborough 1864
Appointments: Postmaster-general 10 Mar 1858-27 Oct 1859, 30 Dec 1861-27 June 1863; president Board Land & Works and commissioner Crown Lands & Survey 22 Mar 1859-27 Oct 1859
References: Australian Dictionary of Biography, 4
Initial data source: Thomson, K & Serle, G, 'A Biographical Register of the Victorian Legislature 1851-1900', ANU Press, 1972
Last update: 1972 (last date the record was checked and updated)

*The Start date for Members elected after 1900 is the date they were elected. The start date for pre-1900 Members is the date they were sworn in.