Cover, Ian James

Born 31 July 1956 (Melbourne, Victoria)
Marriage: Lydia, 2d.
Occupation: Journalist
Education: Bellaire PS 1964-67. Belmont HS 1968-73.

Career: Journalist, Geelong Advertiser 1976-81. Personal assistant to Hon. Glyn Jenkins MLC 1982. Journalist, Herald and Weekly Times 1982-86. Radio announcer, 3UZ 1987-89. Director, Coodabeen Champions Pty. Ltd. since 1989. Honours: Victorian Cricket Association Radio Award 1994-95. Landcare Media Award 1995. Rotary Paul Harris Fellow 1996. President's Award, United Way 1999. Memberships: Geelong Football Club; Geelong Golf Club; Geelong Art Gallery. No.1 ticket holder: Geelong Cricket Club, Barwon Heads Cricket Club and South Barwon Football Club. Patron, Geelong Churches Cricket Assoc. Interests: sports watching, golf, gardening and reading.

Party: Liberal Party
Party Note: Member of the Liberal Party since 1995.

House Electorate Start *   End *  
MLCGeelong30 March 199629 November 2002

Inaugural speech

Appointments: Secretary of the Parliamentary Liberal Party Nov 1999-Jul 2000. Shadow Minister for Sport and Recreation, Shadow Minister for Racing and Shadow Minister for Youth Affairs July 2000-November 2002.
Publications: The Coodabeen Champions Big Bumper Footy Book, Viking O'Neil 1990, reprinted 1991. The Coodabeen Champions Take a Good Hard Look at Australia, Viking O'Neil 1992. Merv and Me - on Tour, Ironbark 1993.


References: Victorian Parliamentary Handbook.
Initial data source: Victorian Parliamentary Handbook, 54th Parliament
Last update: November 2002 (last date the record was checked and updated)

*The Start date for Members elected after 1900 is the date they were elected. The start date for pre-1900 Members is the date they were sworn in.