Burke, Leonie Therese

Born 27 January 1949 (Melbourne, Victoria)
Parents: Douglas and Marie Hemingway
Marriage: Frank, 3s. 1d.
Occupation: Local Government
Education: Genazzano Convent 1954-66. Invergowrie College 1967. Landscape Gardening Certificate 1977. Various business courses since 1984. JP.

Career: Nursing, secretarial positions and family directorship 1971-86. Member, Public Transport Board 1991-92. Vice President, Municipal Association of Victoria 1989-93. Chairman, Local Government Industry Training Board 1990-93. Chair, Local Government Board 1993-96. Memberships: Australian American Association Inc.; Institute Public Affairs; International Women's Federation of Commerce; Royal Victorian Association of Honorary Justices; Variety Club of Victoria; United Nations. Member: Melbourne Bowling Club; Prahran Historical & Arts Society; Midsumma; The Production Company; Royal Botanic Gardens Directors Circle. Honorary Member: Prahran Mechanics Institute, Victorian Racing Club and Victoria Amateur Turf Club. Friend of Odyssey. Patroness, Melbourne Ladies Bowling Club. Swinburne University of Technology TAFE Division - Divisional Advisory Board of TAFE. Alfred Foundation Trust. Sports Federation Foundation. Interests: golf, opera, walking, gardening, reading, water and snow skiing. Councillor 1986-93, Mayor 1990-92, City of Prahran. Chair, Local Government Board 1993-96.

Party: Liberal Party
Party Note: Member of the Liberal Party since 1984. Secretary, 1989-90, President, 1990-96 of the Orrong Branch. State Delegate 1989-96.

House Electorate Start *   End *  
MLAPrahran30 March 199617 November 2002

Inaugural speech

Appointments: Parliamentary Secretary, Planning and Local Government 1998-99. Shadow Minister for Local Government and Shadow Minister for Women's Affairs October 1999-November 2002. Federal-State Relations Committee 1996-99.


References: Victorian Parliamentary Handbook. Who's Who 2002.
Initial data source: Victorian Parliamentary Handbook, 54th Parliament
Last update: November 2002 (last date the record was checked and updated)

*The Start date for Members elected after 1900 is the date they were elected. The start date for pre-1900 Members is the date they were sworn in.