Bowden, Ronald ('Ron') Henry

Born 20 July 1942 (Sydney, New South Wales)
Marriage: Married
Occupation: Businessman
Education: Electronics and Broadcasting, PMG Engineering College Sydney 1958-60. Broadcasting Engineering Certificate, Australian Government 1963. 4 year Business Management Course, Sydney Technical College University of Technology 1964-68. Business Finance General Electric Co. Staff College USA 1978. General Electric Executive Staff College USA 1981. JP since 1980. Magistrates Courts sittings rosters 1980-85. Bail Justice since 1990.

Career: General Electric Pty Ltd, various positions including: National Marketing, Sales and General Management 1965-84. State Manager ASEA Australia 1984-86. Chairman and Managing Director of several national and international companies. FAICD. Member, American Chamber Commerce since 1976. Various Committees, appointed International Trade Committee 1992. Member, Clayton/West Sydney Rotary Clubs 1977-87; AEEMA (Australian Electrical & Electronic Manufacturers Association) 1980-86; SOLO (Supporters of Law and Order) 1985-92; Advisory Board RMIT Faculty of Arts Industrial Design Degree 1986-90. Fellow, Company Directors Association of Australia since 1988. Chairman, Mornington Peninsula JPs 1991-93. Chairman, Taiwan/Victoria Parliamentary Friendship Group since 1994. Patron, Export Development Group, Southnet, Mornington Peninsula Business Council 1996. Patron, Australian Volunteer Coast Guard Assoc., Victorian Squadron. Interests: special political interest in business and trade development issues also economic development.

Party: Liberal Party
Party Note: Political Vice-President Fairfield Young Liberals 1968. Vice-President Somerville Branch 1991.

House Electorate Start *   End *  
MLCSouth Eastern3 October 199224 November 2006

Inaugural speech

Appointments: Spokesperson for Financial Services Industry and Spokesperson for Ports December 2002 - December 2005. Committee Service: Economic Development Cttee 1996-99. Law Reform Cttee 2000-02. Economic Development Cttee 2003-06.


References: Victorian Parliamentary Handbook.
Initial data source: Victorian Parliamentary Handbook, 54th Parliament
Last update: December 2006 (last date the record was checked and updated)

*The Start date for Members elected after 1900 is the date they were elected. The start date for pre-1900 Members is the date they were sworn in.