Michie, Sir Archibald

Born 1813 (Westminster)
Died 21 June 1899. (St Kilda. Buried St. Kilda General Cemetery.)
Parents: Archibald, miller
Marriage: 1840 Sydney, Mary Richardson; 4s. 5d.
Occupation: Barrister
Religion: Church of England
Education: Westminster School

Career: Called to Bar 1838; emigrated Sydney 1839; engaged in journalism, associated particularly with the Atlas, and successful at the Bar; settled Melbourne 1852 and admitted Vic. Bar; contributed to the press and was part proprietor of the Herald 1852-1856; practised as a barrister and appointed first Vic. QC 1863. Melbourne correspondent of The Times. Agent-general 1873-1879. KCMG 1878.

House Electorate Start *   End *  
MLCNon-office-bearing nomineeNovember 1852 August 1853Resigned
MLAMelbourneNovember 1856 August 1859 
MLASt KildaOctober 1859 July 1861 
MLAPolwarth and South GrenvilleAugust 1863(b/e)August 1864 
MLASt KildaNovember 1864 December 1865 
MLABallarat WestMay 1870(b/e)January 1871 
MLCCentralAugust 1871(b/e)March 1873Resigned
On leave from May 1872.
Other seats contested: Belfast 1861, Villiers and Heytesbury 1861, St Kilda 1866, S. Gippsland 1871, S. Province 1887
Appointments: Attorney-general 29 Apr 1857-10 Mar 1858; minister Justice 14 July 1863-18 July 1866; attorney-general 9 Apr 1870-19 June 1871; royal commission penal and prison discipline 1870
References: Australian Dictionary of Biography, 5
Initial data source: Thomson, K & Serle, G, 'A Biographical Register of the Victorian Legislature 1851-1900', ANU Press, 1972
Last update: 1972 (last date the record was checked and updated)

*The Start date for Members elected after 1900 is the date they were elected. The start date for pre-1900 Members is the date they were sworn in.