Embling, Thomas

Born 26 August 1814 (Oxford)
Died 17 January 1893. (Hawthorn)
Parents: John, breechesmaker, and Sarah, nee Edwards
Marriage: 1 Aug 1839, Jane Webb Chinnock; 3s. 4d.
Occupation: Medical practitioner
Religion: Congregationalist
Education: Member of the Royal College of Surgeons England 1837, LSA London 1838

Career: Practised his profession at Brompton; emigrated South Australia1850; arrived Melbourne Feb 1851; went first to the Wimmera; appointed superintendent of Yarra Bend Lunatic Asylum 1852; practised privately in Fitzroy from 1853; active in a wide variety of causes.

House Electorate Start *   End *  
MLCNorth BourkeSeptember 1855 March 1856 
MLACollingwoodNovember 1856 July 1861 
MLACollingwoodFebruary 1866 December 1867 

Other seats contested: Collingwood 1861, 1864, Castlemaine 1871, S. Province (Legislative Council) 1862
References: Australian Dictionary of Biography, 4
Initial data source: Thomson, K & Serle, G, 'A Biographical Register of the Victorian Legislature 1851-1900', ANU Press, 1972
Last update: 1972 (last date the record was checked and updated)

*The Start date for Members elected after 1900 is the date they were elected. The start date for pre-1900 Members is the date they were sworn in.