Cameron, Daniel

Born 1819? (Perthshire)
Died 3 January 1906. (Lilydale)
Marriage: Unmarried
Occupation: Miner
Religion: Presbyterian

Career: Senior officer in Glasgow police; arrived Melbourne 1851-1852; to Beechworth where he mined and was gold buyer for Bank of NSW; vice-president Ovens Hospital; became storekeeper with large business at the Woolshed; later lived at Warburton.

House Electorate Start *   End *  
MLCOvensDecember 1855 March 1856 
MLAOvensNovember 1856 March? 1857Resigned

References: 'Black and White list; and the Victorian electors' guide', Melbourne, 1856; Argus, 22 July 1856, 30 Oct 1856, 4, 6, 9 Jan 1906; Ovens and Murray Advertiser, 6 Jan 1906. Vagabond 2 August 1884 p4. C. G. Bird, 'Reminiscences of the Goldfields', p15.
Initial data source: Thomson, K & Serle, G, 'A Biographical Register of the Victorian Legislature 1851-1900', ANU Press, 1972
Last update: 1972 (last date the record was checked and updated)

*The Start date for Members elected after 1900 is the date they were elected. The start date for pre-1900 Members is the date they were sworn in.