Dollis, Demetri

Born 19 May 1956 (Kastoria)
Marriage: Married, 2 children
Occupation: Ministerial Adviser
Education: BA 1985 (Monash); MA Prelim 1987 (Melbourne).

Career: Migrated to Australia in 1971. Ministerial Adviser to Minister for Ethnic Affairs 1982-88. Part-time Adviser to the Ministers for Immigration and Social Security 1986-88. Memberships: Member: Australian Greek Welfare Society; Australian Fabian Society; Amnesty International; Campaign for International Co-operation and Disarmament; Greenpeace. Collingwood City Councillor 1980-82.

Party: Australian Labor Party
Party Note: State Conference Delegate since 1981. Member Immigration and Ethnic Affairs Policy Committee since 1980.

House Electorate Start *   End *  
MLARichmond1 October 198817 September 1999Disendorsed
Lost ALP endorsement shortly before election.

Inaugural speech

Appointments: Shadow Minister for Planning 1992-93 and 1994-96. Shadow Assisting the Leader of the Opposition in Ethnic Affairs Oct 1992-Mar 1993. Shadow Assisting the Shadow Minister for Ethnic Affairs Mar-Jul 1993. Shadow Minister for Planning and Environment Dec 1993-May 1994. Shadow Minister for Trade 1994-96. Deputy Leader of the Opposition 1994-97. Shadow Minister for Planning and Major Projects 1996-99. Shadow Minister for Industry and Trade Feb-July 1999. Parliamentary representative on Melbourne University Council 1988-1992. Committee Service: Public Bodies Review Committee 1988-1996. Chairman Committee to advise the Attorney General on Racial Vilification 1990-1992. House Committee 1992-97. Federal-State Relations Committee 1997-1999.


References: Victorian Parliamentary Handbook.
Initial data source: Victorian Parliamentary Handbook, 53rd Parliament
Last update: October 1996 (last date the record was checked and updated)

*The Start date for Members elected after 1900 is the date they were elected. The start date for pre-1900 Members is the date they were sworn in.