Cunningham, David James

Born 31 March 1936 (Glen Huntly, Victoria)
Occupation: Union Official

Career: Organiser and Industrial Officer with the AWU. Councillor, Shire of Melton 1980-86. Vice-President Western Region Commission. Past member Melton-Sunbury Committee of Management.

Party: Australian Labor Party
Party Note: Member, Melton Branch.

House Electorate Start *   End *  
MLADerrimut2 March 19852 October 1992Seat abolished
MLAMelton3 October 199217 September 1999Retired

Inaugural speech

Appointments: Committees Service: Mortuary Industry and Cemeteries Administration 1985-1988. Public Bodies Review Committee 1988-1992. LA Standing Orders Committee 1988-1999. Road Safety Committee 1992-1999.


References: Victorian Parliamentary Handbook.
Initial data source: Victorian Parliamentary Handbook, 53rd Parliament
Last update: October 1996 (last date the record was checked and updated)

*The Start date for Members elected after 1900 is the date they were elected. The start date for pre-1900 Members is the date they were sworn in.