Baker, Richard

Born 1830 (Isle of Wight)
Died 10 March 1915. (Caulfield. Buried in Brighton General Cemetery.)
Parents: Peter and Ruth, nee Tucker
Marriage: Caroline Saunders; 3s. 4d.
Occupation: Mining investor
Religion: Methodist
Education: Grammar School Shalfleet, Isle of Wight.

Career: Arrived Melbourne 1854 and took the first brick machine to Ballarat; engaged in mining, commercial and agric. pursuits. Executive Mine Owners' Association and promoter Ballarat Miners' Association. Lived Ballarat 1854-1887, later Richmond.

House Electorate Start *   End *  
MLAWimmeraFebruary 1883 March 1889 
MLALowanApril 1889 September 1894 

Other seats contested: W. Ballarat 1871, Castlemaine, Grenville 1874, Wimmera Feb and July 1880, Lowan 1894, Jolimont 1897
Appointments: Vice-president Board Land & Works 23 Jan 1893-27 Sept 1894; commissioner Trade & Customs and minister Public Instruction 26 Sept 1893-27 Sept 1894
References: Lumsden, D. F. (ed.), 'Victorian Parliamentary Companion', Melbourne, 1889; Sutherland, A. et al, 'Victoria and its Metropolis', 2 vols, Melbourne, 1888; Argus, 13 Mar 1915
Initial data source: Thomson, K & Serle, G, 'A Biographical Register of the Victorian Legislature 1851-1900', ANU Press, 1972
Last update: 1972 (last date the record was checked and updated)

*The Start date for Members elected after 1900 is the date they were elected. The start date for pre-1900 Members is the date they were sworn in.