Kairouz, Marlene

Born 02 March 1975 (Melbourne, Victoria)
Occupation: Histologist. Research Officer. Union organiser.
Education: St Mary's PS, Thornbury (1980-1986). Santa Maria Girls College, Northcote (1987-1992). Dip of Health, Medical Laboratory Science (RMIT) (1994-1998).

Career: Histologist, Hitech/Melbourne Pathology 1996-2001. Research Officer, Australian Workers Union 2003-04. Research Officer and Organiser, SDA (Shop Distributive and Allied Employees Association) 2004-08. Honours: Centenary of Federation Medal, 2001. Memberships: Australian Labor Party. Interests: Wine, cooking, family, friends, biographies, music, antiques, tennis. Councillor, City of Darebin, September 1998-June 2008. Mayor 2001-02, 2006-07, City of Darebin.

Party: Australian Labor Party
Party Note: State and National Conference Delegate. Junior Vice President, ALP (current).

House Electorate Start *   End *  
MLAKororoit28 June 2008(b/e) 

Inaugural speech

Appointments: Family and Community Development Cttee February 2009-November 2010.


References: Victorian Parliamentary Handbook. Personal information.
Initial data source: Victorian Parliamentary Handbook, 56th Parliament
Last update: March 2011 (last date the record was checked and updated)

*The Start date for Members elected after 1900 is the date they were elected. The start date for pre-1900 Members is the date they were sworn in.