Williams, David George

Born 23 August 1941 (Benalla, Victoria)
Parents: Ralph Noel, schoolteacher, and Rita Alice Hawkins
Marriage: 22 Aug 1964 Jennifer Claire Dodd; 2s.
Occupation: Lecturer
Religion: Uniting Church
Education: Tate St State School, Geelong, Geelong High School, Melbourne University, BCom, BEd, RMIT, Dip Bus (local government); Fellow Certified Practising Accountant.

Career: Technical schoolteacher; senior lecturer Ballarat College of Advanced Education; president Wendouree State School 1978; member Council of Adult Education 1978-79; accountant and treasurer Richmond City Council 1979-82, town clerk from 1982. Chief Executive Officer 1984-94; community engagement consultant since 1994.

Party: Australian Labor Party
Party Note: Joined at Melbourne University

House Electorate Start *   End *  
MLCBallarat28 October 1978(b/e)4 May 1979Defeated

Other seats contested: Ballarat (fed.) 1972, 1974, 1975

Inaugural speech

Appointments: Subordinate Legislation, State Development and Library committees 1979.


References: Ballarat Courier 1 Sept 1978; Geelong Advertiser 4 May 1979; personal information
Initial data source: Browne, G, 'Biographical Register of the Victorian Parliament 1900-84', 1985
Last update: November 2001 (last date the record was checked and updated)

*The Start date for Members elected after 1900 is the date they were elected. The start date for pre-1900 Members is the date they were sworn in.