Tovell, Raymond Walter

Born 09 March 1890 (Brighton, Victoria)
Died 18 June 1966. (Brighton. Springvale crematorium)
Parents: Charles Edward, solicitor, and Mary Annie Mitchell
Marriage: 10 June 1924 Madelaine Eliza Dubrelle Guthrie; 2d.
Occupation: Accountant and soldier
Religion: Church of England
Education: Miss Wilmot's, Brighton, Brighton Grammar School; qualified accountant 1911, studied London 1912-1913

Career: Member of firm of Tovell and Lucas public accountants from 1919 Fellow of the Institute of Chartered Accountants; Australian Imperial Force 1915-1919, 4th brigade , Major 1918, mentioned in dispatches, DSO 1918; Commanding Officer 14th battalion 1924-1930 and 46th battalion 1932-1938, staff army Headquarters 1938-1939; president Brighton Beach RSL 1928-1935; brigadier and Commanding Officer 10th and 26th brigade s 1940-1942, Tobruk, El Alamein, New Guinea, m.i.d thrice, bar to DSO 1942, CBE 1943, Deputy Adjutant-General Land Headquarters 1944-1945; Efficiency Decoration; director Nyanza Sugar Company Ltd; president Royal Melbourne Hospital 1951-1953 and council member 1933-1950; member Melbourne University Council 1953-1955; president Brighton Grammarians' Society, Melbourne Orphanage; member Brighton Grammar and Technical School Councils, active Brighton Historical Society; vestryman St Andrew's Church of England Brighton. Brighton city councillor 1924-1926

Party: Liberal Party; Liberal Country Party; Electoral Reform League
Party Note: Expelled Liberal Country Party Aug 1953 over support for Hollway.

House Electorate Start *   End *  
MLABrighton10 November 1945 27 May 1955Defeated

Appointments: Minister of Public Instruction Dec 1948-June 1950, Minister of Education and of Electrical Undertakings 28-31 Oct 1952.
References: Who's Who in Australia 1947-1965; Argus 11 Oct 1945; SNP 20 June 1966; Brighton Newsletter Sept 1966; Blake, L. J. (ed.), 'Vision and Realisation: A Centenary History of State Education in Victoria', Melbourne, 1973; West, K., 'Power in the Liberal Party', Melbourne, 1965; White, K. B., 'A Political Biography of Thomas Tuke Hollway', MA thesis, La Trobe University, 1975.
Initial data source: Browne, G, 'Biographical Register of the Victorian Parliament 1900-84', 1985
Last update: 1985 (last date the record was checked and updated)

*The Start date for Members elected after 1900 is the date they were elected. The start date for pre-1900 Members is the date they were sworn in.