Stoneham, Clive Philip

Born 12 April 1909 (Maryborough, Victoria)
Died 03 July 1992.
Parents: John, piano tuner, and Ada Florence Whitehorn, pioneer New Zealand unionist
Marriage: 1930 Maisie Chesterfield; 3d.
Occupation: Railways clerk
Religion: Church of England
Education: Maryborough East State School, Maryborough High School

Career: Railways Department clerk Melbourne and Maryborough from 1925; Australian Railways Union state councillor; founding secretary Provincial Trades Hall Association; founding member Vic. Decentralisation League 1939; executive member Municipal Association, Water Works Trust Association; active in local organisations; OBE 1970; delegate to Moral Rearmament World Assembly, Caux, Switzerland 1950. Maryborough councillor 1938-1945, mayor 1942-1943

Party: Australian Labor Party
Party Note: Joined Maryborough, deputy leader 1957-1958, leader and opposition leader 1958-1967, state executive 1959-1963

House Electorate Start *   End *  
MLAMaryborough and DaylesfordNovember 1942(b/e)October 1945 
MLAMidlandsNovember 1945 April 1970 

Appointments: Minister without Portfolio Sept 1943, Minister of Transport and of Stale Development and Decentralisation Nov 1945-Nov 1947, Minister of Agriculture, of State Development and Decentralisation and of Water Supply Dec 1952-June 1955. Population Distribution committee 1959-1962. Public Accounts committee 1967-1970.
Condolence speeches - Legislative Assembly
Condolence speeches - Legislative Council
References: Who's Who in Australia 1944-1974; Eric White Associates Ltd, 'Victorian State Parliamentary and Civic Guide', Melbourne, 1960-74; Herald 9 Nov 1942; Age 15 Jan 1953, 8 Oct 1958, 16 May 1967; SNP 8 Oct 1958; Blazey, P., 'Bolte: A Political Biography', Brisbane, 1972; Houston, L. G., 'Ministers of Water Supply in Victoria', Melbourne, 1965; White
Initial data source: Browne, G, 'Biographical Register of the Victorian Parliament 1900-84', 1985
Last update: 1985 (last date the record was checked and updated)

*The Start date for Members elected after 1900 is the date they were elected. The start date for pre-1900 Members is the date they were sworn in.