Sgro, Giovanni Antonio

Born 16 February 1931 (Seminara, Italy)
Parents: Pietro, farmer, and Maria
Marriage: 18 Dec 1965 Anne Foster, schoolteacher; 3d.
Occupation: Painter and decorator
Education: State school, Italy

Career: Emigrated to Aust. 1952; led protest against conditions at Bonegilla Migrant Hostel 1952; painter and decorator, in partnership with brothers as Colore Decorating Company from 1961; founding president Federazione Italiana Lavorati Emigrati Famiglie (Federation of Italian Migrant Workers and their Families) 1972- ; electorate secretary to J. Simmonds MLA 1978-1979; president Brunswick High School Council 1981-1982; member Congress for International Co-operation and Disarmament.

Party: Australian Labor Party
Party Note: Joined 1958, chairman Coburg branch and Wills fed. electorate assembly

House Electorate Start *   End *  
MLCMelbourne North5 May 1979 2 October 1992 

Inaugural speech

Appointments: Legal and Constitution Cttee 1979-1982. Library Cttee 1979-1992. Economic and Budget Review Cttee 1982-1985. Chairman of Committees and Deputy President of the Legislative Council 1984-89. Legislative Council House Cttee 1988-1992. Printing Cttee 1988-1992.
Publications: Mediterranean Son : Memoirs of a Calabrian Migrant


References: Who's Who in Australia 1980-1983; Victorian Parliamentary Handbook; Herald 7 Mar 1977; Age 1 Mar 1977, 19 July 1979; Preston Post Times 1 May 1979
Initial data source: Browne, G, 'Biographical Register of the Victorian Parliament 1900-84', 1985
Last update: September 2001 (last date the record was checked and updated)

*The Start date for Members elected after 1900 is the date they were elected. The start date for pre-1900 Members is the date they were sworn in.