Reynolds, Edward Russell Thomas

Born 16 April 1892 (Walhalla, Victoria)
Died 13 July 1971. (East Prahran. Springvale crematorium)
Parents: Thomas O'Loghlen, lawyer and deputy chairman Melbourne and Metropolitan Tramways Board, and Jane Mary Hutchinson.
Marriage: (1) Edna Florence Davy; 2d.; (2) 1935 Joan Nicholls; 2d.
Occupation: Barrister
Religion: Church of England
Education: Coburg State School, Carlton College, Melbourne University, Henry Berthon Scholar, LLB 1913

Career: Called to Bar 1915; Australian Imperial Force 1915-1919, subaltern Army Service Corps, France, Belgium; KC 1939 Vic., 1942 New South Wales, 1955 Papua-New Guinea and Tasmania; counsel assisting Royal commission Banking Systems 1936; president Law Council of Aust. 1947-1948; Leader Vic. Bar 1946-1952; honorary life member Vic. Bar 1966; chairman British Memorial Fund; executive member Aust.-Asian Association; founding president Toorak RSL 1950; president Registered Clubs Association 1953-1971; president Yorick Club 1930-1931,1947-1949, life member 1952.

Party: Liberal Party; Liberal Country Party

House Electorate Start *   End *  
MLAToorak19 June 1948(b/e)25 July 1952Resigned

Other seats contested: Essendon 1914, Maribyrnong (fed.) 1914, Kew 1927, Melbourne South (Legislative Council) 1928,1929 (b/e), 1935 (b/e)
References: Who's Who in Australia 1950-1968; Argus 28 Oct 1950; Herald 25 July 1952, 15 May 1965
Initial data source: Browne, G, 'Biographical Register of the Victorian Parliament 1900-84', 1985
Last update: 1985 (last date the record was checked and updated)

*The Start date for Members elected after 1900 is the date they were elected. The start date for pre-1900 Members is the date they were sworn in.